Özel Adatıp Hastanesi’nde Dünya Radyoloji Günü kutlandı

Özel Adatıp Hastanesi Genel Direktörü Dr. İlke Er başta olmak üzere, Koordinasyon ekibinden yöneticiler, Radyoloji Ünitesi’nde görev yapan hekimlerin, tekniker, teknisyen ve hasta danışmanlarının Dünya Radyoloji Günü’nü kutladı. Radyoloji ve Girişimsel Radyoloji alanında hizmet veren, Uz. Dr. Ümit İpeksoy, Uz. Dr. Ergun Hoca, Radyoloji Birim Sorumlu Teknikeri Yaşar Dener ve diğer çalışanlar hep birlikte pasta keserken, Hastane Yönetimi radyoloji ekibine özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Tetkikler, tanı koymayı kolaylaştırıyor
2014 yılı Haziran ayından itibaren yenilenme ve değişim sürecine giren Özel Adatıp Hastanesi, teknolojik alt yapısını yeniden kurdu. Hızlı bir yapılanma süreci geçiren kurum tüm birimlerinde olduğu gibi Radyoloji Ünitesi’nde de dünya standartlarında cihazlarla hizmet veriyor. MR, tomografi, mamografi ve röntgen cihazları yüksek çözünürlükte görüntü kalitesi sunmaktadır. 

Dünya Radyoloji Günü 122 yıldır kutlanıyor
Ülkemizde ve tüm dünyada kutlanan Dünya Radyoloji Günü’nün başlangıcı X ışınlarının bulunuşuna dayanmaktadır. Bundan tam 122 yıl önce Wilhelm Conrad ROENTGEN, röntgen laboratuvarında başka amaçla kullanılmakta olan katot ışını tüplerine elektrik enerjisi uygulandığında bir ışının ortaya çıktığını keşfetti. Gözle görülmeyen bu ışını X-ışını olarak adlandırdı. Kendisi bir fizikçi olduğu halde X-ışınlarının tıpta kullanılmalarının da ilk araştırmaları Wilhelm Conrad ROENTGEN tarafından yapıldı. ROENTGEN bu buluşu ile 1901 yılında ilk Nobel Fizik Ödülü’nü almıştır.