Yazar : Hekim Bulunamadı
Uzmanlık : Hekim Bulunamadı
Yazar'ın Makale Sayısı: 3
Tarih : 15.06.2017

Mezoterapi nedir?

Mezoterapi farklı amaçlara yönelik hazırlanmış özel ilaç karışımlarının derinin orta tabakasına, özel iğne uçları kullanılarak uygulanan özel bir enjeksiyon yöntemidir.

Mezoterapi nerelerde kullanılır?
Mezoterapi en sık saç dökülmelerinde saçları canlandırmak ve dökülmeyi azaltmak amacıyla saçlı deriye uygulanabilir. Mezoterapi ayrıca cildi yenilemek, nemlendirmek ve canlandırmak için yüz, boyun ve dekolte bölgesinde kullanılabilir. Bölgesel zayıflama ve selülit tedavisinde kollar, karın ve bacak bölgelerine uygulanabilir.

Mezoterapide hangi ilaçlar kullanılır?
Mezoterapide kullanılan ürünler hyaluronik asit, vitaminler, proteinler ve minerallerdir.
Saçlı deri mezoterapisinde ise vitamiler, biotin, minoxidil, finasteride gibi ilaçlar kullanılabilir.

Mezoterpi nasıl uygulanır?
Uygulama sırasında ağrı olabileceği için öncesinde yerel anestezik kremler kullanılabilir. Uygulanacak bölge antiseptik bir ürünle temizlendikten sonra işleme başlanır. Mezoterapi ilaçları küçük ince iğneler yardımı ile gerekli bölgeye uygulanır. Uygulama yaklaşık 30 dk sürer.

Mezoterapi kaç seans uygulanır?
Mezoterapi ihtiyaca göre haftada bir veya 2 haftada bir 4 seans başlanıp, seans araları açılarak 6-10 seans uygulanabilir.
Saç mezoterapisi mevsimsel dökülmenin arttığı dönemlerde tekrarlanabilir.

Mezoterapinin yan etkileri nelerdir?
Kızarıklık, kanama, morluk, yanma, kaşıntı gibi geçiçici yan etkiler görülebilir. Bunlar kısa sürelidir ve hasta günlük hayatına devam edebilir. Nadiren uygulama yerinde enfeksiyon oluşabilir veya allerjik reaksiyon ile ödem gözlemlenebilir.

Mezoterapi kimlere uygulanmaz?
Hamilelere, emzirenlere, diyabet, kanser veya immunolojik hastalığı olanlarda ve kan sulandırıcı kullananlarda mezoterapi uygulanmamalıdır.


Hekim Bulunamadı Diğer Makaleleri

PRP Tedavisi Nedir? BOTOX (Botilinium toxin) Tedavisi Nedir?