Yazar : Uzm. Dr. Şenol Kamacı
Uzmanlık : Nöroloji
Yazar'ın Makale Sayısı: 1
Tarih : 15.06.2017

Vestibüler Migren (Baş Ağrısına Eşlik Eden Baş Dönmesi)

En sık karşılaşılan sağlık sorunlarından bazıları baş ağrısı ve baş dönmesidir. Baş ağrısının en sık nedeni migrendir.

Migren 4 saat ile 3 gün kadar süreli genellikle tek taraflı zonklayıcı eforla artış gösteren bulantı ve / veya kusmanın eşlik ettiği ışık ve sese hassasiyetin arttığı sekonder bir baş ağrısı nedeninin olmadığı klinik tablodur. Migrenin alt türleri vardır. Bunlardan biriside vestibuler migrendir.

Baş dönmesinin pek çok sebebi olabilir; ancak baş dönmesine baş ağrısı da eşlik ediyorsa bu durum vestibuler migrene işaret edebilir.

Vestibüler migren farklı hastalıklarla karışabildiği için tanısı güç olabilmektedir.

Baş ağrısı, migrenin en rahatsız edici özelliğidir. Vestibüler migren türünde ise; en rahatsız edici durum baş ağrısı değil baş dönmesidir. Baş dönmesi ataklarının süresi değişkenlik göstermektedir. Hastaların %30’unda ataklar birkaç dakika, %30’unda birkaç saat, %30’unda ise birkaç gün devam etmektedir. Geriye kalan %10 oranında hastada ataklar, baş ve göz hareketleri ile tetiklenir ve birkaç saniye sürmektedir. Baş ağrısı şikayetlerine baş dönmesi, dengesizlik ve göz kararması eşlik ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Migrenli hastaların yaklaşık %35’inde zaman zaman vertigo veya denge ile ilgili sorunlar görülmektedir. Bunlar, migren atağı öncesinde, sonrasında veya sırasında ortaya çıkabilir. Vestibüler migren, migren gibi ataklar halinde ortaya çıkan bir hastalıktır.

Doğru teşhis çok önemlidir. Bir kişiye “vestibüler migren” tanısı koyabilmek için, vertigoya neden olabilecek başka bir hastalığın olup olmadığından emin olunmalıdır. Bunun için gereğinde kulak burun boğaz ve nöroloji uzmanlarının bu konuda birlikte çalışması bu hastalığın tanısı ve tedavisinde fayda sağlamaktadır.
Önleyici tedavi çok önemlidir.

Migren önleyici ve atak tedavisinde kullanılan ilaçlar vestibüler migrende de kullanılabilmektedir. Medikal tedavi ile birlikte bu rahatsızlıktan korunma çok önemlidir. Bazı yiyecekler, çevresel faktörler, hormonal değişimler, hava değişiklikleri hem migren hem de vertigo için benzer şikayetler oluşturur. Bu nedenle migreni tetikleyen faktörlerden kaçınmak vestibüler migrenden korunmada da etkili olacaktır. Uykusuz ve aç kalmamak bazı yiyeceklerden uzak durmak; örneğin çikolata, kakao, bakla, kuru fasulye, mercimek ve soya ürünleri,sakatatlar, alkollü içecekler, hazır et ve tavuk suyu tabletleri, konserveler, kahve ve asitli içecekleri, incir, kuru üzüm, muz ve kırmızı erik, fıstık ezmesi gibi migreni tetikleyebilecek yiyecek ve içecekler konusunda dikkatli olunmalıdır. Her bireyde tetikleyici farklı yiyecekler olabilir. Kişi bunu kendisi kontrol ederek zaman içinde tesbit edebilir. Önlemlerini buna göre alabilir.


Uzm. Dr. Şenol Kamacı Diğer Makaleleri