DERMATOLOJİ Yİ NE KADAR YAKINDAN TANIYORSUNUZ

Vücudumuzun en büyük organı olan deri aynı zamanda çok sayıda farklı hastalıklara da ev sahipliği yapıyor. Birbirleri ile çok kolay karıştırılabilen bu hastalıkların tedaviye yanıtları ve nüks oranları da çok değişken olabiliyor. Peki yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkileyen ve hatta tedavi edilmediği takdirde hayati tehlikelere sebep olabilen deri hastalıklarını ne kadar yakından tanıyoruz? Vücudumuzdaki hangi semptomlar, hangi deri hastalığının habercisi?  Özel Adatıp Hastanesi İstanbul, Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Özer Arıcan, Dermatoloji’nin alanına giren tüm hastalıkları açıkladı. 
 
Dermatoloji Nelerle İlgilenir?
1. Dermatolojik Hastalıklar
a. Sedef (Psoriazis)
Kronik bir deri hastalığı olarak ortaya çıkan ve bulaşıcı olmayan sedef, vücutta kaşıntılı, beyaz kepekli, kızarık, deriden kabarık plak denilen lezyonlarla seyreden tekrarlayıcı bir hastalıktır. Hastalıkta birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Kişinin durumuna göre bu tedaviler uygulanarak lezyonların geçmesi ya da hafiflemesi sağlanmaya çalışılmaktadır.   
b. Ürtiker (Kurdeşen)
Akut ve kronik iki ayrı formu olan, deride iz bırakmayan ve kısa sürede kaybolan şiddetli kaşıntılı, kızarık ve kabarık lezyonlarla seyreden bir hastalıktır. Hastalık birkaç saat sürebildiği gibi yıllarca da devam edebilmektedir. Sebebini öğrenmek adına bazı testlerin yapılması yararlı olacaktır. Tedavisi de bu doğrultuda ve hastalığın şiddetine göre kişiye özgü olarak düzenlenmelidir.
c. Vitiligo (Ala)
 
Vitiligo, deride tebeşir veya süt beyaz renkte, yuvarlak veya oval, keskin sınırlı yama tarzında, vücudun çeşitli yerlerinde, bir adetten birçok adete kadar değişen lekelerle seyreden bir hastalıktır. Nokta kadar küçük ya da avuç içi kadar büyük olabilir. Tanısı çoğu zaman klinik olarak konulmaktadır. Zaman zaman ayırıcı tanı açısından biyopsi gerekebilir. Erken tanı ve tedavi kozmetik görünümü daha iyi bir hale getirebilir. Tedavi aşamaları doktorunuzla konuşularak belirlenmeli ve tedavinin uzun süreceği bilinmelidir.
 
d. Akne (Sivilce)
Gençlerin çoğunda görülen ve yağlı ciltli kişilerde bazen 40’lı yaşlara kadar sürebilen, başta yüz olmak üzere, gövdede de ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Hastalıkta tedavi; kişinin yaşı, cinsiyeti ve hastalığın şiddeti gibi faktörlere göre hekim tarafından belirlenmektedir. Yardımcı bazı tedaviler de nüksü önlemek için uygulanabilmektedir.
e. Egzamalar (Atopik/Seboreik/Kontakt/…)
Birçok egzama çeşidi vardır. Bunların bir kısmı çocuklarda bir kısmı erişkinlerde görülebilir. Hastanın yaşının yanı sıra hastalığın lokalizasyonu ve şiddetine göre tedavi belirlenmelidir. Tekrarlayıcı olabileceği göz önünde tutulmalıdır. Alerjik olabilenlerde ise sebepleri araştırılabilir. 
f. Derinin Bakteri/Virüs/Mantar/Parazit Hastalıkları
Bunlar sık görülen ve çoğu zaman rahat tanınabilen hastalıklardır. Yılancık, su çiçeği gibi akut olabilenlerin yanında, herpes (uçuk), verrü (siğil) gibi kronik çeşitleri de vardır. Bu kronik formların düzenli takip ve tedavileri bazılarının sıklık ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. 
g. Nevüs (Ben)
İnsan vücudunda bir ya da daha çok ben olabilir. Büyüklük, yerleşim yeri, görünümü gibi faktörler benlerin tehlike derecelerinin belirlenmesinde önemli rol oynayabilmektedir. Bununla birlikte benlerde zaman içinde meydana gelebilecek değişiklikler de önemlidir. Melanom gibi oluşabilecek kanserleşme belirtilerinin erken teşhisi için benlerin düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir.  
h. Deri Tümörleri
Deri tümörleri sıklıkla ileri yaşlarda görülse de bazı tipleri erken yaşlarda da görülebilir. Uzun süren, geçmeyen, ilerleyen lezyonların deneyimli bir dermatoloji uzmanınca değerlendirilmesi ve biyopsi ile tanının kesinleştirilmesi gerekmektedir. 
i. Saç Hastalıkları
Saç hastalıkları arasında günlük yaşamda en sık karşılaşılan sağlık problemi saç dökülmeleridir. Aynı zamanda mantar hastalıkları, saç kıran gibi bölgesel saç dökülmesine sebep olan hastalıklar da yine sıklıkla yaşanmaktadır. Dökülen saç teli sayısı günde 50-100’ün üzerine çıkıyorsa bu durum dermatologlar tarafından değerlendirilmeli ve hastalığın etyolojisini aydınlatmak adına gerekli testler yaptırılmalıdır. 
j. Tırnak Hastalıkları
Tırnaklardaki şekil ve renk değişikliklerinden tırnak batmalarına kadar birçok tırnak hastalığındaki çözüm önerileri için dermatoloğunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır.
k. Ağız yaraları ve mukoza hastalıkları
 
Ağız içi yaraları genellikle 7 ila 10 gün arasında hiç bir şey yapılmadığı takdirde bile kendiliğinden geçen fakat var olduğu sürece şiddetli ağrıya neden olan ve kişinin yaşam kalitesini bozan yaralardır. Ağız yaraları, ağız içinde, dudak bölgesinde, yanak içi mukozasında ve dil bölgesinde beliren ve ağrılı seyreden oluşumlardır. Ağızda tekrarlayan aftöz lezyonlardan ağız içindeki pek çok hastalık dermatoloji branşının tanı ve tedavi alanı içerisine girmektedir.
  
l. Diğer
Burada belirtilen hastalıklar dışında da farklı deri hastalıkları ile karşılaşabilirsiniz. Hastalığınızın tanı ve tedavisi için vakit kaybeden dermotoloji kliniğinden randevu almanız gerekmektedir. 
 
 
2. Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
Cinsel temasla bulaşan pek çok hastalık vardır. Bunlardan en sık görülenler aşağıdadır. Eğer genital bölgenizde bir lezyon varsa hem kendi hem de partner(ler)inizin sağlığı açısından mutlaka bir dermatoloğa başvurmanızda fayda vardır.
a. Frengi (Sy)
b. Bel Soğukluğu (Üretrit)
c. Vajinit
d. Genital Siğiller
e. Genital Herpes
f. Genital Molluskum Kontagiozum
g. HIV/AIDS
h. Diğer
 
3. Kozmetik Dermatoloji
Aşağıda sıklıkla uygulanan kozmetik yöntemler sıralanmaktadır. Bunlar bazen tek olarak uygulanabildiği gibi bazen de kombine olarak uygulanabilmektedir. Her biri çeşitli amaçlarla kullanılabildiğinden ve kişiye özgü olduğundan hangisinin size uygun olabileceğini doktorunuzla konuşmanızda fayda vardır.
 
a. Dermatolojik Lazerler
i. Epilasyon
ii. Vasküler
iii. Pigmentasyon
iv. Dövme silme
v. Antiaging
vi. Diğer
b. Kimyasal Soyma
c. Kutanöz Dolgular
d. Botulinum Toksini
e. Mezoterapi
f. PRP
g. Dermoroller/Dermapen
h. Radrofrekans
i. İple Yüz Germe
j. Saç Ekimi
k. Diğer
 
4. Dermatolojik Cerrahi
Bunlar tanı ve tedavi amaçlı uygulanan basit ve ayaktan uygulanan yöntemlerdir. Tanınız konulduktan sonra hangisinin yapılacağına doktorunuzla beraber karar verebilirsiniz. 
a. Koter
b. Kriyoterapi
c. Küçük Cerrahi İşlemler (Ben/Kist çıkarılması gibi) 
d. Dermatolojik Tanısal Biyopsi (Punch/Eksizyon)
e. Diğer
 
5. Dermatoalerji
Dermatolojik hastalıkların tanısında olduğu kadar diğer alerjik hastalıkların tanısında da deri alerji testleri diğer laboratuvar testlerinin yanı sıra altın standart olarak uygulanabilmektedir. 
a. Prick test (Deri Delme testleri) 
b. Patch test (Yama testi)
c. İmmünoterapi (Aşı tedavisi)
d. Diğer
 
6. Diğer
Dermatoloji her yaştaki çocuk hastadan gebeye, göz çevresi ve dış kulaktan genital bölgeye bölgeye kadar tüm deri hastalıkları ile ilgilenen tek branştır. Doğru tanı için derinizdeki lezyon her nerede olursa olsun bir dermatolog tarafından tanısı konulmalı ve tedavisi yapılmalıdır. Hastalıklarda multidisipliner yaklaşımlar olabileceği için hastanın bir bütün olarak farklı branşlar tarafından da değerlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.