Bağımlılıklarınız Gelecek Nesilleri Karartmasın

Başta sigara olmak üzere bütün içki ve uyuşturucu maddeler insan sağlığını tehlikeye sokarken, toplum yapısı ile birlikte gelecek nesilleri de tehdit ediyor. Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Zuhal Tanzer, “1-7 Mart Yeşilay Haftası” nedeniyle sigara ve alkol gibi tüm bağımlılıkların sağlığa zararları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 


Ülkemizde ve dünyada, tütün, alkol ve uyuşturucu madde alım oranları hızla artarken, bağımlılıklara yakalanma yaşları ise her geçen gün düşmektedir. Yapılan son araştırmalar, Türkiye’de madde bağımlılığına başlama yaşının sigara için 10, alkol için 11, uyuşturucu için 12 olduğunu ortaya çıkartmıştır. Bununla birlikte,  9 ila 17 yaş arası gençlerin yüzde 16’sı sigara, yüzde 11’i alkol, yüzde 2,9’u ise uyuşturucu kullanmaktadır. Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Zuhal Tanzer, zararlı maddelere olan bağımlılıkların bu şekilde hızla ilerlemesi durumunda, gelecek nesillerimizin büyük tehdit altında olacağını ifade ediyor. Tanzer, “Sevdiklerinizle geçireceğiniz daha uzun ve sağlıklı bir yaşam için hiçbir bahane olmaksızın sigara-alkol gibi bağımlılıkları hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir. Hayatınıza dahil ettiğiniz her yeni kötü alışkanlığın, hem sizin hem de sevdiklerinizin yaşamla bağını zayıflattığını unutmayın.” dedi. 

 
Daha sağlıklı bir nesil sizin elinizde!
Başta sigara olmak üzere tüm bağımlılık yapan maddelerin vücudumuzun neredeyse tüm organlarına sayısız zararı bulunduğunu ifade eden Uzm. Dr. Zuhal Tanzer, sigara ve alkol tüketimi ile gelecek nesillerin sağlığının nasıl etkilenebileceğini şu şekilde açıklıyor: “Sigara dumanıyla ortama yayılan zararlı maddeler, hem nefes yoluyla, hem de ciltten emilerek kana karışmaktadır. Tütün dumanına maruz bırakılan çocuklarda ilerleyen yıllarda dahi öğrenme yetersizliğinde artış, davranış bozuklukları, diyabet ve kalp damar hastalıklarına yol açan metabolik sendrom riskinde artış, kansere yakalanma riskinin artması gibi ciddi sağlık sorunları görülebilmektedir. Aynı zamanda sigara dumanının etkilediği çocuklarda sinüzit, üst solunum yolu enfeksiyonları ve alerjik nezle diğer yaşıtlarına göre daha sıktır.  Bununla birlikte ailesinde sigara içilen çocukların, ileriki yaşlarında sigara içicisi olma olasılıkları ailesinde sigara içilmeyen çocuklara nazaran çok daha yüksektir. Ne yazık ki alkolik kişilerin çocuklarında alkol bağımlılığı gelişme riski de çok fazladır.” açıklamalarında bulundu. Tanzer, “Bağımlılık, doğru tedavi yöntemleriyle düzelme ve iyileşme gösteren bir hastalıktır. Alacağınız her yeni nefes ve geleceğe dair umutlarınızı yeşertmek için tüm kötü alışkanlıklarınızı arkanızda bırakın.” diyerek sözlerini tamamladı.