Bugün Ömrünüzden Kaç Dakikanın Kısaldığını Biliyor Musunuz?

Vücudun neredeyse her organına zarar verebilen sigara, tek bir dalıyla dahi hayatınızdan 11 dakika çalıyor. Kariyer hedefleri, çocuk-torun hayalleri, emeklilik planlamaları, sevdiklerinizle geçireceğiniz keyifli yıllar… Tüm bunların soluduğunuz duman ile birlikte havaya karışmasını engellemek sizin elinizde. Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Sinan Gürkan, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle sigaranın zararlarına dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

 

İçerisinde 4 binden fazla kimyasal madde bulunan tütün ürünlerinin zararları saymakla bitmezken, tüm dünya genelinde sigara kullanımı gittikçe artmaktadır. 1987 yılından beri Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” olarak kabul edilen 9 Şubat tarihi ise sigaranın ölümcül zararlarına bir kez daha dikkat çekilmesi adına çok büyük önem taşımaktadır. Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Sinan Gürkan, bu önemli günde toplumu bilinçlendirmek adına dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Gürkan, “Dünya genelinde tütün kullanımına bağlı olarak her 6 saniyede 1 kişi sigara dolayısıyla hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde her yıl 114 bin, dünyada ise 5 milyon kişi sigara sebebiyle erken yaşta hayata veda etmektedir. Ülkemizdeki tüm ölümlerin yüzde 23’ü tütüne bağlı hastalıklar sebebiyle olmaktadır. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki; tütün kullanımı bu şekilde devam ettiği takdirde 2030 yılına gelindiğinde tütün kullanımı nedeniyle ölen kişi sayısı yılda 8 milyonu geçecektir. Türkiye’de ise eğer önlem alınmazsa sigaraya bağlı olan yılda 114 bin ölümün, 2030 yılına gelindiğinde yılda 240 bin olması öngörülmektedir.” dedi. 

 

“Hastalık risklerini değil, yaşayacağınız yılları artırın”

Uzm. Dr. Sinan Gürkan, sigara kullanımının kanserler başta olmak üzere akciğer hastalıkları, tümör, kalp yetmezliği, damar tıkanıklığı, mide rahatsızlıkları, diyabet, üreme ve hormonal sistem bozukluğu gibi yaşam kalitesini önemli oranda düşüren hatta ölümcül sonuçlara ulaşan hastalıklara sebep olduğunu belirtiyor. Gürkan, “Tütün ve tütün ürünleri kullanan kişilerde; akciğer kanseri olma riski 22 kat, bronşit riski 10 kat, kalp hastası olma riski 3 kat, rahim ağzı kanseri riski 16 kat, prostat kanseri riski ise 2 kat fazla olmaktadır. Bununla birlikte sigara içen kişiler yalnızca kendi hayatlarını tehlikeye atmakla kalmaz, sevdiklerini de kendileriyle birlikte hastalıklara sürüklerler. Sadece 30 dakika boyunca sigara dumanına maruz kalan kişilerde kalbe giden kan oranı ciddi şekilde azalmakta, akciğerin oksijen kapasitesi düşmektedir. “Ben balkonda sigara içiyorum, kimseye zararım dokunmuyor” düşüncesi de sevdiklerinizi korumaya yetmemektedir. Saç ve giysilere sinen sigara dumanı aynı ev içerisinde yaşadığınız ya da aynı iş ortamını paylaştığınız sevdiklerinizi de pasif içici yapmaktadır. 

“Sevdiklerinizi ve kendinizi sigaradan korumanın tek yolu sigarayı bırakmaktır. Yapabilirsiniz!” dedi.

Uzm. Dr. Sinan Gürkan, sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzda görülen olumlu değişimleri şöyle özetledi:

 

- Sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra kalp atış hızı düşer.

- 12 saat sonra kandaki CO seviyesi normale döner. 

- 2 hafta – 3 ay sonra akciğer fonksiyonları düzelir.

- 1 – 9 ay sonra öksürme ve nefes darlığı azalır. 

- 1 yıl sonra koroner kalp riski, sigara içen birinin yarısı kadar olur.

- 10 yıl sonra akciğer kanseri riski, sigara içen birinin yarısı kadar olur.

- 15 yıl sonra koroner kalp hastalığı riski, sigara içmeyen biri ile aynı olur.