Dünya MS Günü’nde Hastanemizde Turuncu Farkındalık Etkinliği Düzenlendi

Toplumda bilinirliği son derece düşük bir merkezi sinir sistemi hastalığı olan MS (Multipl Skleroz) için Dünya MS Günü kapsamında, hastanemizde farkındalık etkinliği düzenlendi. MS Günü dolayısıyla Nöroloji Uzmanımız Dr. Burçak Ekinci Evci de hastalık hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

Dünya MS Günü dolayısıyla, Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Yönetimi de dahil olmak üzere tüm hastane personelimiz ve hekimlerimiz, dünyada MS hastalığının simgesi olan turuncu renkte kurdele takarak bu farkındalığa dikkat çekti. 

Uluslararası Multipl Skleroz (MS) Federasyonu ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından her yıl Mayıs ayının son çarşamba günü olarak kabul edilen Dünya MS Günü dolayısıyla Nöroloji Uzmanımız Dr. Burçak Ekinci Evci, MS hastalığı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Uzm. Dr. Burçak Ekinci Evci, “En sık 22 ile 40 yaş arasında görülen MS hastalığı, aniden ortaya çıkabilen beyin ve omurilik (merkezi sinir sistemi) hastalığıdır. Genetik yatkınlık, çevresel etkenler ve virüsler hastalığın ortaya çıkışını etkileyebilse de MS oluşmasının belli bir nedeni bulunmamaktadır.” dedi. MS hastalığı olan kişilerde çok çeşitli semptomlar görülebildiğini belirten Evci, hastalığın doğası gereği semptomların kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğini ifade etti. Evci, “Beynin en çok hangi kısmı etkilendiyse semptomlar o bölgeye yönelik olarak ortaya çıkmaktadır. En yaygın görülen belirtiler ise; kronik yorgunluk, yürüme güçlüğü, tekrarlayan baş dönmeleri ve dengesizlik atakları, çift görme, görme kaybı veya bulanık görme, peltek konuşma, boyundan vücuda doğru yayılan geçici elektriklenme hissi, idrar yaparken zorlanma veya idrarı tutamama şeklindedir.” açıklamalarında bulundu. 

D Vitamini eksikliğini ihmal etmeyin
MS hastalığının şiddetinin yıldan yıla hatta günden güne dahi değişebildiğini belirten Uzm. Dr. Burçak Ekinci Evci, bu sebeple erken teşhisin son derece önemli olduğunu ifade ediyor. Evci, “MS hastalığında erken teşhis, hastalığın gidişatını değiştirebilir ve yavaşlatabilir. Belirtilerinden en az biri görüldüğü zaman dahi derhal bir nöroloji uzmanına başvurulmalı ve gerekli tetkikler yaptırılmalıdır. Bununla birlikte MS hastalığında D vitamininin de çok önemli bir yeri vardır. Vücuda alınan yeterli düzeyde D vitamini bağışıklık sistemini düzenleyerek, MS hastalarında faydalı etkiler gösterebilmektedir. Yeterli düzeyde D vitamini takviyesi MS hastalarında atak sayısını ve şiddetini azaltabilmektedir. Aynı zamanda çocuklarda yeterli D vitamini takviyesini de uzun dönem MS’ten koruyucu etkisi olabilmektedir.” açıklamalarında bulundu.