Yazar : Hekim Bulunamadı
Uzmanlık : Hekim Bulunamadı
Yazar'ın Makale Sayısı: 1
Tarih : 04.04.2018AŞI İLE ÖNLENEBİLEN HASTALIKLAR

Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülay Demirdağ, yaşam boyunca aşılanmanın hayati önemi olduğunu belirterek, aşı ile önlenebilir hastalıkları sizler için sıraladı: 


Hepatit B Hastalığı: Kronik karaciğer hastalığı, karaciğer kanseri ve siroza yol açar, hastalık başladığı andan itibaren hayat boyu ilerleyerek devam eder ve tedavisi yoktur. Bu yüzden hastalığa yakalanmadan çocukların aşılanmaları çok önemlidir.
Tüberküloz (Verem) Hastalığı: En çok akciğerlerde olmak üzere bütün organlarda hastalık yapabilir, organlara zarar verir, tedavisiz bırakılırsa ya da eksik tedavi edilirse öldürücü olabilir. BCG Aşısı, çocuklarda sistemik (milier) ve menenjit tüberkülozu gibi ciddi hastalıkları önler.
Difteri: Genellikle boğaz enfeksiyonu olarak başlar ve kalbi tutarak ölümle sonuçlanabilir.      
Boğmaca: Ciddi öksürük nöbetleri, yapışkan balgam, boğulma hissi yapan ciddi bir hastalık olup ölümcül olabilmektedir. 
Tetanos: Felç ve kasılmalara neden olur, solunumu felç eder, hasta solunum yetmezliği ile kaybedilir. 
Çocuk Felci Hastalığı: Polio virüsü sinsidir,  alınması durumunda sinsi ilerler. Bu virüs, vücuda girdikten sonra omuriliğe yerleşir ve sinirler boyunca ilerleyerek felç eder.
Hemofilus İnfluenza tip B Hastalığı: Hib çocuklarda üst solunum yolu hastalığı olarak başlar; menenjite, zatürreye ve orta kulak iltihabına neden olabilir.  Sakat bırakabilir ya da ölümle sonuçlanabilir.  
Pnömokok Hastalığı: Zatürre, menenjit, orta kulak iltihabı, sinüzit, bakteriyemi yapabilir, ciddi hastalıklara neden olur ve ölümle sonuçlanabilir. 
Kızamık: Hastalık kulak iltihabı, zatürre, beyin iltihabı, hepatit, kalp ve böbrek iltihabı gibi ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. Sekel bırakabilir ya da ölümcül seyredebilir.
Kızamıkçık: Özellikle hamileler için tehlikelidir, düşüğe ya da bebekte sakatlığa neden olabilmektedir. 
Kabakulak: Tükürük bezi iltihabıdır, menenjit yapabilir ve özellikle erkek çocuklarda kısırlığa neden olabilir.
Hepatit A Hastalığı: Hepatit A virüsü karaciğeri tutar, sarılığa neden olur. İlerleyen yaşlarda karaciğer yetmezliği, koma ve ölüme neden olabilir.
Suçiçeği: Suçiçeği ciltte döküntü ile seyreden ve tüm vücudu tutan bir hastalıktır. Menenjite neden olabilir. 


Bu hastalıklar aşılar ile ne kadar kolay ve etkili önlenebiliyorsa, aşısız çocuklarda da bu hastalıkların tedavisi ve önlenmesi o kadar zordur. Aşı ile önlenebilen hastalıkları artık görmüyor olmamız bu hastalıkların olmadığı anlamına gelmemekte, aşılanmanın başarısını göstermektedir. Bu doğrultuda bütün çocuklar doğar doğmaz Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen aşı takvimine uygun bir şekilde aşılanmaya başlanmalıdır. 


Hekim Bulunamadı Diğer Makaleleri