Yazar : Doç. Dr. Yusuf Aydın
Uzmanlık : Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları / Dahiliye
Yazar'ın Makale Sayısı: 1
Tarih : 04.04.2018ERKEN TANI İLE TEDAVİ BAŞARISI YÜKSEK OLAN BİR KANSER: TİROİT KANSERİ

Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma / Dahiliye Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Aydın, 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla, erken tanı ile tedavi başarısı yüksek olan tiroit kanseri hakkında önemli bilgiler paylaştı.
 
Tiroit nodülleri toplumumuzda oldukça sık görülen patolojilerden birisidir. Tiroit nodülüne rastlanan bir kişide en önemli sorun bu nodülün kanser olup olmadığıdır. Tüm tiroit nodülleri değerlendirildiğinde kanser sıklığının yüzde 6-10 arasında olduğu gözlenmektedir. Bir diğer ifadeyle tiroit nodüllerinin yüzde 90’ı iyi huyludur. Bir nodülün kanser mi yoksa iyi huylu mu olduğunu anlamada en önemli kriterler, hastanın tıbbı öyküsü, nodülün ultrasonografik ve sintigrafik özelliğidir. Nodülün özelliklerini anlamada altın yöntem ise; ince iğne aspirasyon biyopsisi ile incelenmesidir. İnce iğne aspirasyon biyopsi yöntemi, nodüllerinin iyi huylu mu kötü huylu mu olduğu hakkında yüzde 90-95 fikir vermektedir. Biyopsi işleminin komplikasyonları ehil ellerde oldukça azdır. Biyopsi işlemlerinin yaygın olarak kullanılması sonucunda birçok hasta gereksiz operasyon yapılmasından ve dolayısıyla operasyona bağlı gelişebilecek komplikasyonlardan kurtulmuş olmaktadır. Biyopsi sonucu kanser olan veya kanser şüphesi raporlanan kişilerde, cerrahi yöntem ile bu nodüllerin alınması ve tiroit bezinin tamamen çıkarılması gerekmektedir.
Tiroit kanserlerinin değişik tipleri mevcuttur. Bunlar papiller kanser, foliküler kanser, medüller kanser ve anaplastik kanser olarak sınıflandırılırlar.
Papiller ve foliküler kanser hastalarında cerrahi sonrası gerekirse iyot (atom) tedavisi verilmesi gerekebilir. Ancak hangi hastaya verilmesi gerektiğine, hastayı takip eden endokrinolog tarafından karar verilmesi gerekmektedir.
Ailenizde tiroit kanseri varsa, boynunuza daha önceleri ışın tedavisi almışsanız, tiroit nodülünüz hızla büyüyorsa bir an önce tiroit ultrasonografisi ve gerekirse ince iğne biyopsisi yaptırmayı ihmal etmeyin. Unutmayın ki tiroit kanserleri büyük oranda tedavi edilebilen kanserlerdir.

 

 


Doç. Dr. Yusuf Aydın Diğer Makaleleri