Yazar : Op. Dr. Berna Baş
Uzmanlık : Göz Hastalıkları
Yazar'ın Makale Sayısı: 1
Tarih : 06.02.2018HAMİLEYKEN GÖZLERİNİZİ İHMAL ETMEYİN

Gözlerde özellikle gebelik süresince değişiklikler görülebiliyor. Bu saptamaların meydana gelmesi halinde gebeliğin seyrini mutlaka doktor kontrolünde geçirmek gerekiyor. En hassas organımız olan gözümüzü ihmal etmememizi vurgulayan Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Berna Baş, hamilelik süresince neler yapılması gerektiğini anlattı.

Hamilelikte tüm vücutta olduğu gibi gözlerde de fizyolojik değişiklikler meydana geliyor. Özellikle gözlük ve kontakt lens kullananların numaralarında geçici değişiklikler kaydediliyor. Bu nedenle kontakt lens kullanımı zorlaşabildiği gibi, hamilelik süresinde ve lohusalıkta erken dönemde gözlük veya kontakt lenste numara değişimi için acele edilmemesi gerekiyor. Gebeliğin göz sağlığına bir diğer etkisinden bahseden Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Berna Baş: “Gebelikte gelişen hipertansiyon (kan basıncı artışı) ve idrarda protein kaybı varlığında preklampsi tablosu gerçekleşir. Sıklıkla görme bulanıklığı ve görme azalması gerçekleşirken, bu şikayetlerin yanı sıra ışıktan rahatsız olma, çift görme ve görme alanı kayıpları da saptanabilir. Preklampsi ve eklampside, hipertansiyona bağlı olarak göz dibinde ağ tabakada (retina tabakasında) kanamalar ve görme sinirinde ödem ortaya çıkabilir. Göz dibi bulguları tablonun şiddetine göre değişmekte ve kan basıncı normale indikten sonra kademeli olarak geriye dönmektedir.” dedi.


Diyabete bağlı göz tutulumuna dikkat
Mevcut genetik hastalıklar gebelik döneminde farklı bir seyir gösterebiliyor. Bu bağlamda dikkat edilmesi gerekenleri vurgulayan Op. Dr. Berna Baş, “Hamilelikten önce diyabet hastası olan kişilerde eğer diyabete bağlı göz tutulumu yani diyabetik retinopati mevcut değilse, yaklaşık yüzde 10 oranında hamilelik sırasında diyabetik retinopatinin gelişme riski bulunmaktadır. Orta ve ileri düzey diyabetik retinopatisi bulunan hamilelerde ise mevcut göz dibi tutulumu yüzde 50 ilerleme göstermektedir. Bu nedenle diyabetik hastaların gebelik öncesinde gerekli göz tedavisini almış olmaları ve gebelik esnasında düzenli takip altında olmaları gerekmektedir.” açıklamasında bulundu. Mevcut göz hastalığı nedeniyle düzenli olarak göz damlası tedavisi alan kişilerin, hamilelik ve emzirme dönemleri boyunca mutlaka göz doktorları tarafından değerlendirmeleri ve uygun ilacı kullanmalarının sağlaması gerekiyor.


Op. Dr. Berna Baş Diğer Makaleleri