Yazar : Op. Dr. Hüsnü Sezer
Uzmanlık : Kalp Damar Cerrahi
Yazar'ın Makale Sayısı: 1
Tarih : 06.02.2018KALBİNİZ KIŞIN DAHA ÇOK YORULUYOR

Kışın gelmesiyle birlikte kalp ve damar hastalıklarının sıklığı da artmaya başladı. Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hüsnü Sezer, kışın kalp ve damar hastalıkları sıklığında artışın mevsimsel nedenlerini anımsatarak bu hastalıklara karşı daha fazla tedbir alınması gerektiğini vurguluyor. 
 
Kış aylarında kalp ve damar rahatsızlıklarını tetikleyen faktörler arasında beslenme alışkanlıklarının olumsuz olarak değişmesi, az hareket edilmesi, kapalı ortamlarda daha uzun süre vakit geçirilmesi, kan kolesterol düzeylerinin artması ve D vitamini eksikliği olarak belirginleşiyor. Kalp ve damarlar soğuk hava koşullarından olumsuz etkileniyor. Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hüsnü Sezer’in verdiği bilgilere göre soğukta kanın akışkanlığının azalması, damarların kasılma aktivitesindeki artış ve bazı hormonların kan düzeylerindeki yükselişi, kış aylarında kalp ve damar rahatsızlıklarının artmasında rol oynayan faktörler arasında bulunuyor.
60 yaş üstü erkekler, kışın tehlikede!
Op. Dr. Hüsnü Sezer, kalp krizi sıklığının özellikle 60 yaş üzerindeki erkeklerde daha belirgin olmak üzere sonbahar ve kış mevsimlerinde arttığının altını çiziyor. Sezer, “Kolesterolü yüksek yiyeceklerin tüketiminde artma, açık havada gerçekleştirilen fiziksel aktivitelerin azaltılması ve kapalı ortamlarda daha çok zaman geçirilmesi, artan sigara tüketimi kalp krizlerini tetikleyen faktörlerdir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarındaki artış ise özellikle ileri yaştaki bireylerde kalbin yükünü artırarak, yetersizliğe düşmesine yol açabilir.” açıklamalarında bulunuyor.
Yazın Kalbiniz İçin de Güneşlenin!
Kışın tehlike yaratan diğer bir kalp rahatsızlığı da kalp yetersizliğidir. Böbreklerden tuz tutan bazı hormonların kan düzeyleri kış aylarında artıyor ve bu durum hem hipertansiyonu hem de kalp yetersizliğini tetikliyor. “Yazın yeteri kadar güneş ışığıyla temas etme olanağı bulamayan kişilerde, kış mevsiminde D vitamini eksikliği belirginleşmektedir. D vitamini eksikliği ve onun tetiklediği parathormon yüksekliği de kalp hastalarında olumsuz sonuçlar doğurmaktadır” açıklamalarında bulunan Op. Dr. Hüsnü Sezer, hipertansiyon ve kalp yetersizliği olan hastaların sonbahar ve kış aylarında D vitamini takviyesi yapmalarını tavsiye ediyor. Ölümcül olabilen kalp ritim bozuklukları ve ani kalp nedenli ölümlerin de kış aylarında fazlalaştığını belirten Op. Dr. Hüsnü Sezer, şu önerilerde bulunuyor:
-Kalp ve tansiyon ilaçları düzenli kullanılmalı.
-Sigara içilmemeli. Hatta içilen ortamlardan uzak durulmalı.
-Düzenli egzersiz yapılmalı.
-Sağlıklı beslenme önerileri dikkate alınmalı.


Op. Dr. Hüsnü Sezer Diğer Makaleleri