Yazar : Yrd. Doç. Dr. Emre Günbey
Uzmanlık : Kulak Burun Boğaz
Yazar'ın Makale Sayısı: 3
Tarih : 06.02.2018MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİ ÇOCUĞUNUZDA ORTA KULAK PROBLEMLERİNE NEDEN OLABİLİR

Çocukluk çağının en çok doktora başvurma sebepleri arasında ilk sıralarda orta kulak hastalıkları yer alıyor. Hava değişimi nedeniyle artan viral enfeksiyonlar ve kreş gibi kapalı ortamlarda bulaşım kolay olması nedeniyle orta kulak enfeksiyonları ve sıvı birikimleri özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde daha sık görülüyor. Özel Adatıp İstanbul Hastanesi KBB Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Emre Günbey, çocuklarda orta kulak problemleri hakkında ailelere ışık tutacak önemli bilgiler paylaşıyor. 
 
Her yaşta görülmesine karşın özellikle erken çocukluk dönemi olarak adlandırılan 0-6 yaş arasında nezle, grip, sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının sık geçirilmesi kulak enfeksiyonlarına ve orta kulakta meydana gelen sıvı birikimlerine zemin hazırlıyor. Bu problemler de çocuklarda zamanla işitme kaybına neden olabiliyor. Ülkemizde, özellikle ilk 6 yaş içinde her iki çocuktan birinin orta kulak problemlerini en az bir kez yaşadığını belirten Özel Adatıp İstanbul Hastanesi KBB Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Emre Günbey, orta kulak problemlerinin işitme kaybına neden olması, konuşma, dil gelişimi, algılama ve öğrenme üzerine olumsuz etkileri, meydana gelebilecek kalıcı sekeller ve komplikasyonlar nedeniyle ihmal edilmemesi gereken problemler olduğunu ifade ediyor. Bu hastalıkların altında yatan temel problemin orta kulak ile geniz arasında bulunan orta kulak havalanmasını sağlayan östaki tüpünün yetersiz fonksiyonu ve geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Emre Günbey, orta kulak hastalıkları ile ilgili ailelerde farkındalığı artıracak şu açıklamalarda bulunuyor: Çocuklarda en sık görülen iki orta kulak problemi; Akut otitis media (Orta kulak iltihabı) ve Efüzyonlu otitis media (orta kulakta sıvı bulunması)'dır.
 Orta kulak problemleri açısından risk altında olan çocuklar:
• Genetik yatkınlık
• Pasif sigara içiciliği
• Alerji
• Sıklıkla üst solunum yolu enfeksiyonu geçirme
• Yetersiz anne sütü alma
• Kreşe gitme
• Özellikle sonbahar ve kış aylarına geçişteki hassasiyet
• Geniz eti gibi burundan nefes almayı güçleştiren problemler 
 
Çocuğunuzda bu belirtiler varsa dikkat!
Orta kulak enfeksiyonları en çok kulak ağrısı ile kendini gösteriyor. Ağrıya ateş de eşlik edebiliyor. Bu çocukların bir kısmında öncesinde veya beraber olan boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, öksürük gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının diğer bulguları da mevcut olabiliyor. Ayrıca kulakta basınç hissi, dolgunluk, seslerde yankılanma, kulak akıntısı ve işitme kaybı gibi yakınmalara da neden olabiliyor. Orta kulakta sıvı bulunması ise ağrı, ateş gibi enfeksiyon bulguları olmaksızın sağlam bir kulak zarı arkasında sıvı toplanmasıdır. Orta kulak enfeksiyonları sonrası orta kulakta bulunan sıvılar, çocukların yüzde 90'ında 3 ay içerisinde gerileyebiliyor. Orta kulakta sıvı bulunması küçük çocuklarda; elini sık kulağına götürme, konuşmada gecikme, seslere yanıt vermeme, televizyonu yakından veya yüksek sesle seyretme, huzursuzluk gibi bulgularla, daha büyük çocuklarda ise; kulakta dolgunluk hissi, baş hareketleriyle değişen çıtırtılar, açılıp kapanmalar, işitme kaybı, okul başarısında düşüş gibi şikayetlere neden olmaktadır. Özellikle kreşe yeni başlayan 2-6 yaş aralığı çocuklarda orta kulak problemleri daha sık görülmek ile birlikte iki taraflı olduğunda konuşma bozukluklarına neden olabilmektedir. Bu yakınmalardan bir veya birkaçı mevcutsa çocuğunuz zaman geçirmeden bir Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Orta kulak enfeksiyonlarının tanı ve tedavisindeki gecikmeler menenjit gibi ciddi risklerin artmasına yol açabilmektedir. Gerekli muayene ve testleri (işitme testleri ve orta kulak basınç ölçümleri) yapılmalı ve takip edilmelidir. Bu problemleri yaşayan çocuklardan bir kısmında ilaç tedavisi uygulanmasına ve gerekli önlemler alınmasına karşın düzelme olmayabilir ve cerrahi işlemlere gerek duyulur. 
 
Orta kulak problemlerinde çocukluk çağında en sık yapılan girişimler:
• Kulağa ventilasyon tüpü takmak
• Bademcik ve geniz eti ameliyatları şeklindedir.
 
Kulak tüpleri dışarıdan kesi olmadan, mikroskop altında orta kulak havalanmasını sağlamak amacıyla kulak zarına takılan ve belli bir süre sonra (genellikle 6-9 ay) kendiliğinden düşen küçük ( ~2 mm) tüplerdir. Çocuklarda kalıcı sekeller ve ciddi komplikasyonların gelişmemesi için orta kulak problemlerinin erken tanısı, gerekli tedavinin geciktirilmeden yapılması ve uzun süre takibi gereklidir.


Yrd. Doç. Dr. Emre Günbey Diğer Makaleleri

Östaki Tüpü Tıkanıklığı, Östaki Balon Tuboplasti Yöntemi ile Tedavi Edildi Oral Kavite (Ağız Boşluğu) Kanseri Nedir?