Yazar : Hekim Bulunamadı
Uzmanlık : Hekim Bulunamadı
Yazar'ın Makale Sayısı: 2
Tarih : 06.02.2018SAĞLIĞINIZ ADINA SADECE 2 DAKİKA

Sağlığınız adına zamanınızı durdurup beni biraz dinler misiniz?


Yaşamdaki olayların hemen hepsi sebep sonuç ilişkisine bağlıdır. Biz göğüs hastalıkları uzmanları da sıklıkla karşılaştığımız hastalıkların sebeplerini bulup önlemeye çalışırız. Bizi üzen, hastalarımızın hayatlarını karartan en sık karşılaştığımız sebeplerin doğru nefes alma sorunları ve sigara tiryakiliği olduğunu biliyor musunuz?


Akciğerlerinizi burundan soluduğunuz temiz hava ile doldurun
Doğru nefes, daima burundan alınan nefestir. Burun doğal bir klimadır, havayı ısıtır, nemlendirir ve süzer. Dolayısıyla burundan solunum yollarına giden hava, solunum sistemine zarar vermez. Ağızdan nefes alıp verildiği zaman ise soğuk, kuru ve kirli hava solunum yollarına gider ve hastalıklara davetiye çıkarır. Ağız yolu ile solunum yollarına ulaşan bir diğer zararlı etken ise sigara dumanıdır. Bu dumanda 4000’den fazla kimyasal madde vardır ve bunların 80 kadarı kanser yapıcı özelliktedir. Akciğer, dil altı, trakea (nefes borusu) ve mesane kanserlerine sebep olabilir. Ayrıca kronik bronşit, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), solunum yetersizlikleri, damar tıkanıklıkları, kalp hastalığı, beyin-damar tıkanıklığı, felçler ve mide ülserleri gibi yaşam kalitemizi doğrudan olumsuz etkileyen sağlık sorunlarının da kaynağı olabilir.
Nefes hayattır
Nefesimizin kıymetini bilmeli, sağlığımızı korumalıyız. “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” sözü sağlık hakkında söylenmiş çok değerli bir sözdür. Ne yazık ki insanlar sağlıkları konusunda duyarsız davranmaktadır. Oysa ki; Ölmeden önce hayatın kıymetini hastalanmadan önce sağlığın kıymetini Dünyada iken ahireti kazanmanın kıymetini, ihtiyarlamadan önce gençliğin kıymetini, fakirlikten önce zenginliğin kıymetini biliniz.
Doğru nefesle, sağlıklı yaşamlar temennisiyle…


Hekim Bulunamadı Diğer Makaleleri

VEREME KARŞI BİLİNÇLENME HAYAT KURTARIYOR