Yazar : Dyt. Fatma Tandoğan
Uzmanlık : Beslenme ve Diyet
Yazar'ın Makale Sayısı: 1
Tarih : 06.02.2018SAĞLIKLI YAŞAMIN 10 ALTIN KURALI

Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan sağlıksız beslenme, bebeklikten yaşlılık dönemine kadar her yaş aralığındaki bireyin problemi olabiliyor. Yaşam kalitemizin yükselmesindeki en temel kurallardan biri olan sağlıklı beslenmek, özellikle hazır beslenmenin çok yaygın olduğu günümüzde zor olarak algılansa da hayatımızı sağlıklı bir dengeye oturtmak bazı kurallardan geçiyor. Özel Adatıp İstanbul Hastanesi'nden Diyetisyen Fatma Tandoğan, sağlıklı yaşamın 10 altın kuralını açıkladı:

 
Sağlıklı yaşam ve beslenmenin temeli öğün atlamamaktan geçer! 
Sağlıklı beslenme ve vücut ağırlığının korunması için öğün atlamadan oluşturulmuş bir yemek düzeni, kurallar zincirimizin ilk halkasını oluşturuyor. Özellikle günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı sabah 07.00’de yaptığınız takdirde yediklerinizi depolanmadan enerjiye dönüştürebilirsiniz. 
Öğünlerinizi renklendirin!
Vitamin, mineral ve lif zenginliğiyle ön plana çıkan meyve ve sebzeler, aynı zamanda içerdiği güçlü antioksidan bileşikler ile de vücut direncinin artmasında ve dokuların yenilenmesinde büyük rol oynuyor.
Süt ve süt ürünlerini günde 3 öğün tüketin!
İçerdiği kalsiyum ve fosfor mineralleriyle yeri doldurulamaz bir besin grubu olan süt ve süt ürünleri; aynı zamanda B grubu ve D vitaminleri yönünden de en zengin besin gruplarının başında geliyor.
Sağlık için dengeli protein tüketin!
Yeterli ve dengeli miktarlarda tükettiğiniz balık, et, yumurta ve baklagiller gibi protein kaynakları,  vücuda birçok fayda sağlarken, kolesterol kaynağı olan proteinlerin fazla tüketimine dikkat edilmelidir.
Yeterli miktarda yağ tüketimine dikkat edin!
Yağlar, tıpkı proteinler gibi hormon ve enzimlerin yapısında yer alıyor. Bu nedenle sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü için yağların dengeli tüketimi büyük önem taşıyor.
Sofranızda tam tahıllı ekmeklere yer verin!
Bilinçsizce yapılan diyetlerde en sık karşılaşılan hataların başında ekmeği sofradan tamamen kaldırmak geliyor. Oysa günlük enerji ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan tahıllar, sağlıklı beslenmede önemli bir yere sahiptir.
Şekeri kısıtlayın!
Eğer kilo kontrolü sağlamak ve sağlıklı bir beslenme düzeni kurmak istiyorsanız aşırı enerji alımına neden olan şeker ve şekerli besinlerin tüketimini sınırlandırmalısınız.
Sofranızdan tuzu uzaklaştırın!
Yemeklerinizin tadına bakmadan tuz ekleme alışkanlığınızdan vazgeçerek, tuz tüketiminizi yüzde 15 azaltabilirsiniz.
Her 1000 kalori için 1 litre su için!
Sıvı ihtiyacınızı çay, kahve, gazlı ve şekerli içeceklerle karşılamak yerine, öğün ve öğün aralarınızda taze meyve ve sebze suyu, ayran, kefir ve bitki çayı gibi sağlıklı içeceklere yer verin.
Her gün 30 dakika fiziksel aktivite!
Sağlıklı bir yaşam için her gün 30 dakika tempolu yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Unutmayın, sağlığınız için “Günde 10.000 adım atın”!


Dyt. Fatma Tandoğan Diğer Makaleleri