Yazar : Uzm. Dr. Sinan Gürkan
Uzmanlık : Göğüs Hastalıkları
Yazar'ın Makale Sayısı: 2
Tarih : 06.02.2018VEREME KARŞI BİLİNÇLENME HAYAT KURTARIYOR

İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan verem (tüberküloz hastalığı), günümüzde de toplum sağlığını ciddi ölçüde tehdit etmeye devam ediyor. Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Sinan Gürkan, 1-7 Ocak “Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası” sebebiyle tüberküloz hastalığına dikkat çekerek, hastalığın tedavisi ve korunma yöntemleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulunuyor.

Son derece ciddi ve bulaşıcı bir hastalık olan verem (tüberküloz), enfeksiyonlara bağlı ölümler arasında dünyada ikinci sırada yer alıyor. Kendisini fark ettirmeden ilerleyen sinsi hastalık veremin erken tanı ve düzenli tedavi ile kontrol altına alınabildiğini belirten Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Sinan Gürkan, tedavi olmayan bir verem hastasının ise hastalığı her yıl yaklaşık 10-15 kişiye bulaştırabileceğini ifade ediyor. Uzm. Dr. Sinan Gürkan, “Verem, günümüzde hala en öldürücü enfeksiyon hastalıkları arasında olup, insandan insana solunum yolu ile bulaşan, insanlık tarihi kadar eski halk sağlığını tehdit eden bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü’nün son raporuna göre dünya genelinde her yıl 10 milyondan fazla yeni tüberküloz hastası ortaya çıkmakta ve her yıl 2 milyondan fazla kişi bu hastalıkta dolayı hayatını kaybetmektedir. Halk arasında “ince hastalık”, “tüketici hastalık” olarak bilinen verem hastalığı, son 50 yılda önemli ilaçların bulunmasıyla büyük ölçüde kontrol altına alınmıştır. Fakat hastalığın tedavisinde erken tanı, hastaların uyumu ve sabrı çok önemli rol oynamaktadır.” açıklamalarında bulunuyor. 


Yaşam kalitesinin düşmesi verem hastalığına davetiye çıkartıyor
Olguların büyük bölümünde verem hastalığının solunum sırasında vücuda hava yoluyla girdiğini belirten Uzm. Dr. Sinan Gürkan, bakterinin kişinin bağışıklığının en zayıf anını kolladığını ve kişinin vücut direncinin düştüğü zamanda ortaya çıktığını ifade ediyor. Yaşam kalitesinin verem hastalığını doğrudan etkilediğini belirten Gürkan, “2 yaşın altındaki bebekler, 65 yaş üstü kişiler, kalp hastaları, akciğer hastaları, sosyo-ekonomik imkanları yeterli olmayan kişiler, kanser tedavisi görmekte olan kişiler, AIDS hastaları, beslenme düzenine dikkat etmeyen, alkol ve sigara kullanan kişilerde hastalığın görülme sıklığı daha fazladır. 2 haftadan uzun süren kronik öksürük, akşamları ateş, gece terlemeleri, iştahsızlık ve kilo kaybı olan herkes Verem Savaş Dispanseri ya da Göğüs Hastalıkları Uzmanı’na başvurup erken tanı ve tedavilerini yaptırmalıdırlar. 


“Verem hastalığı tüm vücudu sarabilir”
Uzm. Dr. Sinan Gürkan, “Tüberküloz hastalığı verem basili ile solunum yolundan alınır ve ilk olarak akciğerlerde hastalık başlasa da zamanla tüm organları tutabilir. Tüberküloz plörezisi, bağırsak tüberkülozu, karaciğer, böbrek tüberkülozu, lenf bezi tüberkülozu, beyin zarı (menenjit) tüberkülozu, cilt tüberkülozu, kemik tüberkülozu hastalıklarına sebep olabilir. Erken tanı ve doğru tedavi uygulandığı takdirde ise tüm tüberküloz hastalıkları iyileştirilebilir.” açıklamalarında bulunuyor. Sağlıklı ve kaliteli uzun bir ömür için öncelikle verem hastalığından korunmamız gerektiğinin önemine dikkat çeken Gürkan, hastalığa karşı alınması gereken tedbirleri şu şekilde açıklıyor: 

- Çocukluk çağında verem aşısı muhakkak yaptırılmalıdır. 
- Yenen ve içilen besin maddelerinin temiz olmasına dikkat edilmelidir. 
- Her yıl düzenli olarak akciğer filmi çekilmelidir.
- Sigara ve alkol gibi alışkanlıklar bırakılmalı, düzenli spor yapılmalıdır. 
- Güneşin yararlı ışınlarından mümkün olduğunca faydalanılmalıdır. 

Uzm. Dr. Sinan Gürkan sözlerini şu şekilde tamamladı: “Hayat sağlıkla devam ettirilir. Sağlığımıza önem verelim, uzun ve kaliteli yaşayalım. Veremsiz bir Türkiye ve dünyaya kavuşalım.”


 

 


Uzm. Dr. Sinan Gürkan Diğer Makaleleri

SAĞLIĞINIZ ADINA SADECE 2 DAKİKA